تبلیغات
جهان فردا - مختار کیست؟ (2)

جهان فردا

جهان فردا از آن کسانی است که امروز خوب اندیشه می کنند.

در ادامه ی مطلبی که درباره ی جوسازی های گوناگون درباره ی سریال مختارنامه به محضر شما ارائه کردم، امروز مطالبی را از یکی از فقهای مشهور شیعه در مورد جناب مختار ثقفی به محضرتان تقدیم می کنم. امیدوارم با ارائه ی نظرات سازنده ی خود بنده را در این مسیر یاری نمایید.

فقیهی چون «ابن نما» ، که از بزرگان فقه و حدیث شیعه است و راجع به مختار تحقیق بسزایی نموده و رساله ای به نام  «ذوب النضار» پیرامون شخصیت مختار نوشته است ، ایشان می فرمایند:

«بدان که بسیاری از دانشمندان به دریافت دقیق معانی الفاظ (روایات)، موفق نمی شوند و بی توجه از کنار آن می گذرند. اینان اگر با دقت و تحقیق به مدح و ستایش امامان (علیهم السلام) که در مدح و ستایش مختار است ، توجه می کردند، او را در زمره ی سابقین و مجاهدینی که خداوند آنان را در قرآن با عظمت یاد فرموده است، می یافتند.

و دعای خیر امام سجاد(علیه السلام) برای مختار، خود دلیل واضح و روشنی است که او نزد حضرتش ، از پاکان و خوبان محسوب می شده است.»

ایشان در ادامه می فرمایند:

«بی تردید روایاتی که در ذم مختار آمده، ساخته و پرداخته ی دشمنان اوست که با این ترفند خواسته اند ، شخصیت ممتاز او را زیر سؤال ببرند و از جایگاه خاصی که در دل شیعیان دارد، دور سازند و او را از نظر دوستان بیندازند و این تازگی ندارد ، مگر درباره ی امام علی (علیه السلام) چنین نکردند؟ مگر آنان احادیث دروغ درباره ی حضرتش نساختند؟ و چه بسا افرادی که در این وادی گمراهی وضلالت به هلاکت رسیدند. اما دوستان واقعی و پیروان حقیقی حضرتش ، هرگز تحت تأثیر این اوهام و وسوسه ها قرار نگرفتند بلکه به عکس ، بیش از پیش به مقام و بزرگواری و عظمت حضرتش پی بردند.

آری همانگونه که نسبت به «ابوالائمه (علیه السلام)» این چنین کردند، نسبت به مختار هم همانگونه رفتار نمودند...»

منبع :علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 45، ص 386- به نقل از رساله ی ذوب النضار ابن نما

ادامه دارد...

 [ جمعه 1 بهمن 1389 ] [ 02:53 ب.ظ ] [ خادم الشهدا ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه